Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

2009

Aktualności > 2009
 

UWAGA


Już 12 maja 2009 roku (wtorek) odbędzie się kolejna zbiórka elektrośmieci.

Jeżeli w domu zalega zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny przynieś go do Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, ul. Konarskiego 4 w godzinach od 8.00 do 14.00 i od 16.00 do 18.00. My zadbamy, aby był przeniesiony do punktu zbiórki.

Uwaga mieszkańcy ulic : P. Skargi, Rynku, Niemcewicza, Grottgera, M. Reja, Legnickiej, Paderewskiego, Kilińskiego, Chrobrego, Łokietka, Sikorskiego, Bohaterów Powstania Warszawskiego, Maczka i Ściegiennego w dniu 12 maja 2009 roku możecie państwo wystawić zużyty sprzęt przy śmietnikach w godzinach od 8.00 do 14.00 i od 16.00 do 18.00.

Koordynatorami zbiórką jest grupa "Orłów" z klasy II a z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. W organizacji akcji pomaga nam Urząd Miasta i Chojnowski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Dbaj o przyszłość swoją
i dzieci, nie wyrzucaj
elektrośmieci,
lecz przynieś je do nas 12 maja
ul. Konarskiego 4


CZEKAMY !
"Orły" z Gimnazjum nr 2


"SZKOLNE ŚWIĘTO MATEMATYKI"


W dniach 29 - 30 kwietnia br. w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie odbyło się "Szkolne Święto Matematyki". Impreza została zorganizowana pod patronatem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego - fundatora większości nagród. Miała na celu pokazanie uczniom, iż matematyką można się bawić na różne sposoby, a to czego się uczą na co dzień - wykorzystać do tej zabawy.
Uczniowie mieli możliwość wykazania się na płaszczyźnie intelektualnej i manualnej oraz uczestniczenia w zdrowej rywalizacji. Całość stanowiły: międzynarodowy konkurs OXFORD "test MATEMATYKA plus" (z niecierpliwością czekamy na wyniki), prezentacja multimedialna "Parkietaże", której inspiracją były prace holenderskiego grafika Eschera Cornelisa oraz ogłoszenie konkursu na "Ciekawy parkieteż", konkurs "Krzyżówkowy galimatias" (miejsce I zajął Mateusz Halikowski), turniej wiedzy "Wszystko o liczbie Pi" (zwyciężyła drużyna z klasy II B), rozstrzygnięcie konkursu na "Najciekawszą figurę przestrzenną" (miejsce I przypadło Sylwii Bodes). W tych dniach na korytarzach szkoły mogliśmy zobaczyć: wystawę wiadomości o liczbie ?, wystawę nietypowych brył, zbiór żartów i anegdot związanych z matematyką, plakaty informacyjne o sławnych matematykach oraz prace pokazujące, jak uczniowie postrzegają ten przedmiot i jego zastosowanie.
Serdeczne podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu imprezy dla Dyrekcji szkoły oraz wszystkich nauczycieli matematyki składa jej pomysłodawca i koordynator Dorota Martka.

KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ


Dnia 4 maja 2009 roku w naszym gimnazjum odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, zorganizowany z okazji 5. lecia naszego członkowstwa w UE. W szranki stanęli uczniowie klas III i po sprawdzeniu prac uczniowskich komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Ewa Turkosz, kl. III d
II miejsce ex quo - Martyna Humenna, kl. III b; Ewa Grabowska, kl. III b
III miejsce - Natalia Halikowska, kl. III b

GRATULUJEMY!!!


EDUKACJA HISTORYCZNA TROCHĘ INACZEJ…


Dnia  7.04.2009 roku w pięknej scenerii naszej auli z inicjatywy Elżbiety Sołtysiak i nieocenionej pomocy Dyrektora szkoły - Andrzeja Urbana odbyło się spotkanie uczniów
klas III z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej -  dr. Tomaszem  Gałwiaczkiem, który na tle wystawy pt. "Obozy pracy i więzienia na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w latach 1939 -  1945"   opowiedział o najmniej chlubnych kartach historii związanych
z funkcjonowaniem faszystowskiego sytemu totalitarnego.

Spotkanie stało się okazją pogłębienia wiedzy o II wojnie światowej. Motto przewodnie prelekcji i samej wystawy: "Człowiek człowiekowi zgotował ten los" zobrazowały masową skalę eksterminacji ludności w czasie II wojny światowej. Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Politycznej IPN we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Gross - Rosen, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu i Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu zainteresowała gimnazjalistów i sprowokowała do wielu pytań.


9 maja 2009 w godzinach 10:00 - 14:00
przy ulicy Konarskiego 4,
w budynku Gimnazjum nr 2 w Chojnowie
AKCJA ZBIÓRKI KRWI
zorganizowana przy współpracy
z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu i Legnicy

TWOJA KREW URATUJE
KOMUŚ ŻYCIE!!!


7 kroków do oddania krwi
1. Zarezerwuj sobie około godziny czasu, weź dowód tożsamości oraz    zjedz beztłuszczowy posiłek przed donacją.
2. Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z    pytaniami o twój stan zdrowia.
3. Zostanie pobrana próbka na wstępne badanie (morfologia) i po    kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego.
4. Lekarz zakwalifikuje Ciebie do oddawania krwi lub jej składników,    albo wyjaśni dlaczego krwi nie możesz oddać.
5. Skorzystaj z naszej kawiarenki, w której otrzymasz napój.
6. Oddawanie krwi pełnej - wybierz rękę, z której chcesz oddawać    krew, usiądź wygodnie na fotelu i zanim minie 10 minut oddasz    jedną jednostkę krwi (450ml).
7. Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz czekolady,    które mają uzupełnić ubytek energetyczny.
Fakt: Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.
Fakt: Większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą, a samo oddawanie krwi jest bezbolesne.
Fakt: Tylko jednorazowy sprzęt używany jest podczas donacji. Nie obawiaj się  zarażenia  wirusem HIV.

BEZPOŚREDNIO PRZED I PO ODDANIU KRWI OBOWIĄZUJE
ZAKAZ PALENIA TYTONIU!!!


To nie prima aprilis!!!!


1 kwietnia 2009 r. - w środę - w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w ramach działalności Galerii Młodych,  odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac naszych gimnazjalistów. Z inicjatywy pani pedagog - Hanki Dąbrowskiej - Król
Natalia Kupczyńska, Tomasz Kupiec i Kacper Kurzawa wystawili swe prace i podzielili się swym talentem. Prace zachwyciły zwiedzających i wszyscy trzymają kciuki za dalszy rozwój talentów.


Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej - Złotoryja,
6 kwietnia 2009


Poniedziałek kwietniowy zaowocował laurami w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Nasi uczniowie przygotowani przez panie: Justynę Dudę - nauczycielkę języka niemieckiego, Mariolę Jakusik - nauczycielkę języka angielskiego oraz Danutę Górską - nauczycielkę muzyki wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1.
W kategorii zespołów: I miejsce zajęła grupa złożona z Natalii Halikowskiej, Karoliny Miazio oraz Karola Kiełbowicza - wykonująca piosenkę pt. "Warten auf dich".
II miejsce w tej kategorii zajęły uczennice klasy II a: Aleksandra Roztoczyńska i Karolina Matuszewska śpiewające utwór pt. "Love story".
W kategorii solistów zabłysnął Rafał Lenda, śpiewający utwór pt. "Stop".

GRATULACJE!!!


III Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej - Legnica 2009


Łukasz Sypień i laury śpiewacze!!!
Jego wykonanie zachwyciło jury i wyśpiewał sobie nominację do koncertu galowego organizowanego w Wielkim Studio Polskiego Radia Wrocław. GRATULACJE!!!


Wycieczka uczniów klasy integracyjnej


13.03.2009 uczniowie klasy integracyjnej, wraz z nauczycielkami- paniami: Agnieszką Barszczyk oraz Jadwiga Kranc odwiedzili Chojnowskie Muzeum Regionalne i zwiedzili wystawę Dolnośląskiej Porcelany XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum w  Wałbrzychu.

Szkolny etap konkursu recytatorskiego "Pegazik"
i dalsze poetyckie laury!!!


W szkolnym konkursie recytatorskim Pegazik, organizowanym już po raz 14.!!!, wzięło udział sześciu uczniów naszej szkoły. Piękna recytacja fragmentów prozy i wierszy pisarzy polskich zachwyciła członkinie jury pod przewodnictwem pani Ewy Kantor. W wyniku burzliwych obrad wyłoniono zwycięzców:
I miejsce - Sara Lewandowska z kl. III d
II miejsce - Artur Zakrzewski z kl. III e
III miejsce - Monika Podolska z kl. I d
Wyróżnienia:  Martyna Humenna z kl. III b
Karolina Bukowska z kl. II e oraz Klaudyna Konopa z kl. I b.

Nasi gimnazjaliści wzięli też udział w eliminacjach miejskich, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie, a na konkursie powiatowym w Prochowicach - 28 marca 2009 - zajęli czołowe, finałowe miejsca!!!
I miejsce - Martyna Humenna z kl. III b
II miejsce - Artur Zakrzewski z kl. III e
III miejsce - Monika Podolska z kl. I d
Wyróżnienia: Sara Lewandowska z III d
Nagrodę specjalną za wielką indywidualność i odwagę sceniczną otrzymał Artur Zakrzewski.
Gratulujemy sukcesów!!!


POCZWÓRNA FINALISTKA I LAUREATKA


Skromna, szczera, małomówna…
A tak wiele umie!!! Justyna Lipa - uczennica klasy III c jest poczwórną finalistką konkursu pod nazwą "zDolny Ślązak Gimnazjalista" z tak odległych dziedzin, jak: chemia, język polski, geografia, historia.
Wysiłki zostały ukoronowane otrzymaniem tytułu Laureata Konkursu z geografii. Justyna spośród 51 uczniów - finalistów z terenu Dolnego Śląska znalazła się w grupie 20. najlepszych!!!! Gratulujemy uczennicy i nauczycielce - pani Małgorzacie Orłowskiej


BAL SYMPATYKÓW GIMNAZJUM NR 2
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W CHOJNOWIE


Z inicjatywy członków Rady Rodziców 14. lutego 2009 roku - w Dniu Zakochanych w Sali Domu Chemika odbył się bal, z którego dochód został przeznaczony na realizację działań statutowych Rady Rodziców. Dyrekcja szkoły, Nauczyciele i wszyscy uczniowie dziękują Radzie Rodziców za zaangażowanie i ogromny wysiłek włożony w organizację i przeprowadzenie balu.


Walentynki


Klasa I c wraz ze swoją wychowawczynią - panią Agnieszką Perchaluk zorganizowała sprzedaż smacznych łakoci i domowych wypieków. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na zakup telewizora do sali nr 14!!! Brawa za oryginalny pomysł i chęci oraz energię do pracy!!! Kolorowe stroje, czerwone balony i klaun bawiący uczniów - to niespotykana atrakcja w naszej szkole. Dziękujemy!!!


Deutschland live - Niemcy na żywo


W dniu 11. lutego 2009 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie organizowanym przez Konsulat Generalny Niemiec zatytułowanym - "Deutschland live" - "Niemcy na żywo". Przyjęliśmy w progach naszej szkoły przedstawiciela konsulatu - attache konsularnego - Daniela Lissnera- specjalistę do spraw gospodarki.
Spotkanie rozpoczęliśmy od spotkania w auli i krótkiej prezentacji dorobku artystycznego naszej szkoły. Uczniowie przygotowani przez panie: Małgorzatę Potaczałę, Marzenę Anton, Danutę Górską przedstawili swe umiejętności wokalne i taneczne, których wysoki poziom zauważył nasz gość, wpisując podziękowania w Kronice Szkoły. Następnie uczniowie wraz z opiekunami i gościem udali się do pracowni multimedialnej, gdzie honorowy gość przedstawił młodzieży prezentację multimedialną na temat życia młodzieży w Niemczech, przybliżył zagadnienia związane z głównymi gałęziami przemysłu i gospodarki niemieckiej oraz podał kilka informacji o życiu kulturalnym naszych zachodnich sąsiadów. Po prezentacji odbyła się krótka dyskusja, w której wzięli udział nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale też zaproszenie goście - uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a uczniowie porozumiewając się tylko w języku niemieckim mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz pogłębić wiedzę na temat życia codziennego obywateli Republiki Federalnej Niemiec.


GRUDZIEŃ W NASZEJ SZKOLE


Przedświąteczny czas w naszej szkole zaowocował wieloma akcjami: wizytą św. Mikołaja i Śnieżynek, pracą nauczycielek podczas malowania bombek, spotkaniem dyrekcji szkoły z członkami Rady Rodziców, ubieraniem choinki w holu szkoły i rozwieszanie łańcuchów tolerancji na korytarzach szkoły. Doroczny konkurs kolęd i stroików świątecznych wprawił wszystkich w świąteczny nastrój i przygotował wewnętrznie do swiąt.

Maraton Pisania Listów


W dniach 13-14 grudnia 2008 r. odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów. Pomysłodawcą Maratonu jest Amnesty International - ogólnoświatowy ruch ludzi działających na rzecz praw człowieka.
Maraton to cykliczne, międzynarodowe - a także ogólnopolskie wydarzenie: w tym samym czasie, na podstawie tych samych opisów, piszemy listy - przez 24 godziny bez przerwy. Celem akcji jest napisanie jak największej ilości listów w obronie konkretnych osób, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka. Listy te są skuteczne!!! Poprawę sytuacji osób, których się broni, odnotowuje się w co drugim, trzecim przypadku!!!
W Maratonie, który zorganizowany został na terenie naszej szkoły wzięło udział 31 uczniów i 7 nauczycieli. Koordynatorka akcji - pani Katarzyna Ferenc zadbała nie tylko o odpowiednie przygotowanie placówki, ale też o urozmaicony harmonogram działań. Koncert hip - hopowy, projekcja filmu i aerobik o 4 rano to tak naprawdę przyjemne dodatki do wielkiego zadania, jakie przed sobą postawiliśmy - pomoc pokrzywdzonym.
(…) Napisaliśmy 741. listów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(…) Wzięliśmy udział w konkursie AI na reportaż z przebiegu Maratonu i zajęliśmy II miejsce w Polsce!!! Więcej informacji na www.maraton.amnesty.org.pl


TANECZNA LISTA 2008


Już po raz 15. w Sali Miejskiego Domu Kultury (MOKSIR-u) odbyła się taneczna lista przebojów - Festiwal Piosenki i Tańca. Wspaniałą atmosferę stworzyły występy m.in. grupy z klasy II d z piosenką "Zamienię cię na nowszy model", z klasy III c - "Idę na plażę", z III b - zachwycającym wykonaniem "Titanica", z II a - Rafał Lenda z poruszającym wykonaniem "Listu" oraz z tej samej klasy Karolina Serkies śpiewająca "Małgośkę", z II c - Sylwia Światłowska i III d - Łukasz Sypień. W kategorii zespołów tanecznych nie do pobicia okazał się zespół z III e.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!

30 października 2008 - Dzień Zdrowej Żywności!!!
"Zdrowie stało się interesem wszystkich!!!"


Działania podjęte przez szkolną pielęgniarkę - panią Bożenę Pawłowską wraz z członkami Rady Rodziców miały na celu uświadomienie gimnazjalistom znaczenia prawidłowego odżywiania w czasie dojrzewania. Jabłka, marchewki, świeże soki wzmocniły gimnazjalistów i przekonały o tym, że co zdrowe to i smaczne!!!


Działania ekologiczne w ramach projektu
"Drugie życie elektrośmieci"


Dnia 19. września 2008 r. w Gimnazjum nr 2, przy ul. Konarskiego 4 odbyła się zbiórka elektrośmieci. Stoisko było odwiedzane przez wiele osób, które oddawały różnorodny sprzęt elektroniczny i elektryczny, poczynając od mniejszych sprzętów, takich jak: telefony komórkowe, stare piloty aż po monitory i duże telewizory. Dla odwiedzających przygotowaliśmy ulotki informujące o ZSEE - Zużytym Sprzęcie Elektronicznym i Elektrycznym oraz pamiątkowe plakietki, wykonane przez naszego kolegę. Na przygotowanej z tej okazji wystawce można było zobaczyć plakaty i komiksy wykonane przez uczniów naszego gimnazjum.Łącznie udało nam się zebrać około 100. elektrośmieci. Spora liczba gości uznała naszą akcję za bardzo pomysłową i potrzebną naszemu środowisku.
28.10.2008 w Bibliotece Miejskiej odbyła się Konferencja Naukowa dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych z terenu miasta i gminy Chojnów pod nazwą "Nasza Ziemia w przyszłości". Uczennicy klasy II a przybliżyły zagadnienia gospodarowania odpadami oraz przedstawiły harmonogram działań w ogólnopolskim projekcie. Goście mogli obejrzeć wystawę wypożyczoną z wrocławskiej fundacji "Eko - Unia" z plakatami przedstawiającymi zasady recyklingu. Uczniowie z 12 szkół wzięli też udział w warsztatach związanych z ochroną środowiska. Za najistotniejsze korzyści płynące z konferencji uważamy te, które dotyczą szerzenia idei ekologicznego postępowania z elektrośmieciami.

Pasowanie na gimnazjalistę
Przyjęcie uczniów klas I do braci uczniowskiej Gimnazjum nr 2
im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie


4 października 2008 roku uczniowie klas I wraz wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją szkoły przenieśli się do… Lasku Tropikalnego!!! Niesamowity, gorący nastrój stworzyli członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką - panią Małgorzatą Potaczałą i pracownikiem biblioteki - panią Grażyną Kizymą. Pierwszaki dzielnie stawili czoła wszystkim trudnym zadaniom i w pełni zasłużyli na miano pełnoprawnego członka naszej szkoły. Największą furorę zrobił wychowawca klasy I b, który dzięki oryginalnemu pomysłowi wsparł swych podopiecznych i  pomógł w uzyskaniu Glejtu dla swych wychowanków. Świetności uroczystości dodało przeprowadzone przez Dyrektora szkoły uroczyste ślubowanie na sztandar.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego