Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Energetyczny dzień

Aktualności > 2010/2011 > MARZEC

"ENERGETYCZNY DZIEŃ"
9 II 2011r


Szukając najatrakcyjniejszej formy promocji sposobów oszczędzania energii oraz odnawialnych źródeł energii (OZE),  wpadliśmy na pomysł organizacji  "Energetycznego dnia". Aby zachęcić naszych kolegów do aktywnego udziału w naszym przedsięwzięciu, już na tydzień przed, przygotowaliśmy akcję plakatową na I piętrze naszej szkoły ( to strategiczne miejsce, wszyscy tamtędy przechodzą). Na tablicy ogłoszeń powiesiliśmy plakat, na którym zaznaczaliśmy ile dni pozostało do "Energetycznego dnia". Jednocześnie przez radiowęzeł podawaliśmy informacje o planowanym programie. Codzienne wywieszaliśmy jedno zadanie dotyczące OZE. Dla osób które podały trzy prawidłowe rozwiązania czekała nagroda, ocena bardzo dobra z fizyki !!! Rozpoczęła się gorączka przygotowań. Aby promować OZE, utworzyliśmy firmy, które sprzedawały kW energii wyprodukowanej w oparciu o energię wody, wiatru, geotermalną, słońca i biomasy. Koledzy z klas II głowili się nad hasłami namawiającymi do oszczędzania energii, a klasy I projektowały reklamy OZE, które można pokazać na zasadzie pokazu mody (nazwaliśmy je "żywe reklamy").Każdy mógł zaprojektować koszulkę z hasłami namawiającymi oszczędzania energii. W tajemnicy przed wszystkimi powstawały zadania do energetycznych podchodów. Przeprowadziliśmy prosty audyt zużycia energii w szkole. Opracowaliśmy kontrakt dotyczący oszczędzania energii. Gdy nadszedł "Energetyczny dzień" wszyscy byli gotowi!!!
Nasze przedsiębiorstwa ustawiliśmy w auli szkoły. Przy każdym stoisku można było znaleźć informacje o zaletach stosowania OZE, ale żeby było rzetelnie wspominaliśmy także o wadach. Każda firma miała swoja nazwę i logo. Mieliśmy także tajną broń, eksperymenty lub modele obrazujące wykorzystanie energii OZE. Aulę odwiedziły wszystkie klasy. Nasi koledzy otrzymali żetony, za które kupowali u nas kW  energii. Odwiedzanie naszych stoisk było poprzedzone pokazem reklam, przygotowanym przez klasy I. Jednocześnie w szkole trwały podchody energetyczne. Na piątej godzinie lekcyjnej miało miejsce podsumowanie "Energetycznego dnia". Pan dyrektor Andrzej Urban i zastępca dyrektora pani Lucyna Spes wręczyli nagrody w konkursach na najlepsze hasło reklamujące OZE, najoryginalniejszą koszulkę, najbardziej przekonującą reklamę OZE, firmę która sprzedała najwięcej kW energii OZE. Dowiedzieliśmy się kto wygrał w podchodach. Kontrakt dotyczący oszczędzania energii podpisali dyrektorzy szkoły, przedstawiciele nauczycieli, pracowników administracji, uczniów i rodziców. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że można w szkole zaoszczędzić energię elektryczną.
Poszło świetnie, szkoła żyła "Energetycznym dniem"!!! To zachęciło nas do przygotowania w Miejskie Bibliotece Publicznej  wystawy pod hasłem " Oszczędzam energię - chronię klimat". Wiemy, że odwiedzają ją uczniowie szkół chojnowskich.

Program "Energetycznego dnia"
Aula szkoły

  • Wystawa plakatów z hasłami promującymi sposoby oszczędzania energii oraz OZE

  • Stoiska firm sprzedających OZE.

  • Prezentacja reklam promujących OZE.

  • Aulę odwiedzają poszczególne klasy zgodnie z ustalonym harmonogramem ( 1-4 lekcji).

  • Podsumowanie "Energetycznego dnia": rozstrzygniecie konkursów, wręczenie nagród, podpisanie kontraktu dotyczącego oszczędzania energii ( 5 lekcja).


Szkoła

  • Wystawa plakatów " Oszczędzam energię chronię klimat"

  • Podchody energetyczne - 2 lekcja.

  • Uczniowie i chętni nauczyciele ubrani w koszulki reklamujące oszczędzanie energii..


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego