Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Kupujesz=ratujesz

Aktualności > 2011/2012 > MAJ

KAMPANIA "Kupuj odpowiedzialnie papier i drewno"
W NASZEJ SZKOLE POD HASŁEM: KUPUJESZ = RATUJESZ

SPOT REKLAMOWY KAMPANII "KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE DREWNO I PAPIER":

POSŁUCHAJCIE, CO DZIEJE SIĘ Z DRZEWAMI WTEDY, GDY WY CZYTACIE TEN TEKST


https://vimeo.com/42757334

http://youtu.be/_3VdkMJ-5Wk


"Kupuj odpowiedzialnie papier i drewno" to ogólnopolski projekt prowadzony  przez Polską Zieloną Sieć, do którego jako jedne z czterech w województwie dolnośląskim zostało zaproszone nasze gimnazjum.  
Projekt zapoczątkowały warsztaty prowadzone przez panią Magdalenę Głogowską. W zajęciach wzięła udział klasa II b i przedstawiciele Kapituły Zielonej Flagi. Koordynatorem projektu w naszej szkole została pani Małgorzata  Potaczała.
Założenia projektu: zwiększenie świadomości  oraz zdolności polskiego społeczeństwa do podejmowania odpowiedzialnych środowisko i społecznie wyborów konsumenckich a także zwiększenie wpływu polskich konsumentów na politykę polskich firm i globalnych korporacji w celu podniesienia standardów ich działania w zakresie ochrony środowiska i przestrzegania praw człowieka zostały ocenione jako bardzo interesujące, dlatego gimnazjaliści  postanowili, że ich kampania będzie miała wydźwięk pozytywny. Przyjęli hasło kampanii Kupujesz = Ratujesz co oznacza, że nasze decyzje jako konsumentów mogą mieć wpływ na funkcjonowanie gatunków w świecie roślin i zwierząt.
Działania projektowe nie zamknęły się w obrębie tylko klasy II b i Uczniowskiej Kapituły Zielonej Flagi, ale też pozostałych uczniów. I tak: uczniowie klas pierwszych stworzyli "Papieroland", czyli ekspozycję prezentującą ich   pomysły na oszczędzanie papieru. Tworząc ją  korzystali tylko z materiałów z recyklingu. Te interesujące ekoprzypominacze cieszyły się sporym zainteresowaniem gimnazjalistów, a także odwiedzających szkołę rodziców. Wykonali także przedmioty codziennego użytku z już raz wykorzystanego papieru. Powstały  miseczki ze zużytego papieru ksero sklejone klejem wykonanym z mąki, kula ozdobna z gazetek reklamowych, pojemniki do recyklingu z pudeł, kasetki na biżuterię z pudełek, torebki na prezenty z gazet itp.
Klasy drugie  wirtualnie zaadoptowały drzewo lub drzewa, opracowały postulaty skierowane do swoich kolegów, dyrekcji szkoły, władz miasta, władz Polski, które pozwolą jeszcze skuteczniej chronić drzewa. Kontur zaadoptowanego drzewa, wraz z postulatami umieścili na plakatach, przyjmując zasadę, że będzie wykonany z materiałów z recyklingu. Z tak przygotowanych prac powstała ekspozycja naśladująca logo akcji - zielona płaszczyzna, białe kontury drzew i czerwone serduszko, która została umieszczona w holu  na I piętrze szkoły. Powstały także prezentacje multimedialne zawierające informacje o zaadoptowanych drzewach i pomysły na ich ochronę.
Klasa II b zorganizowała happening, który zatytułowano "Koniec świata". Gimnazjaliści przedstawili w nim wizję świata bez drzew.  Zrealizowali także pomysł połączenia kampanii Kupujesz = Ratujesz ze zbiórką pieniędzy na ślepą klacz Grację i dlatego ogłosili zbiórkę makulatury. Do tego działania  włączyła się pani pani Bożena Szarek i pani Dorota Chopkowicz z grupą świetlicową ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Korczaka w Chojnowie oraz pani Mirosława Spes z klasą III a ze Szkoły Podstawowej nr 3.   Gimnazjaliści odwiedzili swoich młodszych kolegów, przygotowując specjalnie na tę okazję kostium Gracji. I dzięki teatralnym rekwizytom bardzo efektywnie rozpropagowali tę ideę.

Mocna stroną projektu  "Kupujesz = Ratujesz" były jego przestrzenne, artystyczne i merytoryczne wizualizacje. W holu na I piętrze grupa projektowa umieściła na sztalugach informacje o kampanii, dzięki którym można było  zapoznać się z informacjami o zasadach sprawiedliwego handlu, a także zapoznać się z logotypami produktów wykonanych z makulatury. Wskazano także  przykłady dobrych praktyk wśród przedsiębiorstw, które stosują zasady sprawiedliwego handlu. Skupili się na dwóch obszarach: pierwszy - pozyskiwanie surowców do produkcji z uwzględnieniem zasad  zrównoważonego rozwoju, drugi - poszanowanie praw pracowniczych. Rozpoczęli poszukiwania firm spełniających oba warunki.  
Niespodzianką projektu stało się spotkanie z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą Szkotem, który podczas spotkania w auli przedstawił  gimnazjalistom, jak zasady sprawiedliwego handlu są realizowane w jego kraju.
Projekt zakończył się, ale pozostały dobre nawyki oszczędzania papieru. Przed szkołą uczestnicy projektu symbolicznie zasadzili sadzonkę dębu, którą nazwali Penelopa. Ma przypominać o przesłaniu kampanii Kupujesz = Ratujesz.

                                                                       koordynator projektu  Małgorzata Potaczała
                                                                      Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego