Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

MPL2010

Aktualności > 2010/2011 > GRUDZIEŃ

ŚWIĘTO PRAW CZŁOWIEKA W NASZEJ SZKOLE
JUŻ PO RAZ TRZECI!!!


Tradycyjnie już, w okolicach 10 grudnia - Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka - pod auspicjami Amnesty International organizowany jest Maraton Pisania Listów, podczas którego pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W tym roku już po raz 11 w Polsce i na całym świecie uczestnicy MPL po raz kolejny przekonali się, iż indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. W naszej szkole w 24. godzinnym MPL wzięło udział 95 (!!!) osób: uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Każda z nich poznała na nowo smak walki  z własnymi słabościami, sennością, zmęczeniem. Najważniejsi  jednak byli oczywiście Ci, w obronie których pisaliśmy, m.in.:
Norma Cruz z Gwatemalii, Ojciec Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, Femi Peters: działacz opozycji z Gambii, Romowie - siłą eksmitowani z domów w Rumunii, Su Su Nway z Birmy, Walid Yunis Ahmad z Iraku, Mao Hengfeng z Chin, Kartam Joga z Indii, Liu Xiaobo: Laureat Pokojowej Nagrody Nobla więziony w Chinach.
To ich historie wywoływały smutek oraz przygnębienie na twarzach maratończyków, zmuszały ich także do redagowania przejmujących i rzeczowych listów; takich, których treść zmusi władze państw do podjęcia konkretnych kroków mających na celu przeciwdziałanie łamaniu praw człowieka.
O przebiegu MPL w naszym gimnazjum: gościach, atrakcjach, niespodziankach i  pomysłach uczniowskich można przeczytać na oficjalnym blogu:

http://amnesty.org.pl/maraton_blog/index.php/category/z-regionow/dolnoslaskie/


PODCZAS MPL W NASZEJ SZKOLE POWSTAŁO  2305 LISTÓW!!! TO ZASŁUGA WSZYSTKICH MARATOŃCZYKÓW ORAZ GOŚCI, KTÓRZY W TYM ROKU LICZNIEJ ODWIEDZILI NASZĄ SZKOŁĘ!!! DZIĘKUJEMY ZA ZANAGAŻOWANIE NA RZECZ PRZESTRZEGANIA PRAW CZŁOWIEKA I ZAPRASZAMY JUŻ ZA ... ROK!!!
Uczestnicy MPL dziękują: Radzie Rodziców za ufundowanie artykułów spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłków; Mamom, które w niedzielny poranek przygotowały śniadanie; Dyrektorowi szkoły - p. Andrzejowi Urbanowi za całe zaplecze socjalne; Żanecie za chwile nauki salsy oraz wspólne szaleństwo podczas tańca belgijskiego; p. Katarzynie Ferenc za rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej i wspólne pisanie; uczniom klasy III e za koncert gitarowy; p. Barbarze Karasek za zaangażowanie i pomoc w pokonywaniu własnych słabości; Absolwentom za to, że chcą z nami wspólnie działać i nadal angażują się w nasze akcje; p. Pedagog - Hance Dąbrowskiej - Król za słowa otuchy i zdrowo rozsądkowe rady; p. Katarzynie Karasek za wspaniałą prelekcję o wrażeniach z 5. tygodniowej wyprawy do Indii; p. Dorocie Kamińskiej za sprawne liczenie i sortowanie listów; Nauczycielom naszej szkoły: p. Izabeli Puterze, p. Małgorzacie Orłowskiej, p. Ewie Kantor,  p. Agnieszce Barszczyk za włączenie się do akcji i wspólne pisanie.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce sponsora -
p. Zbigniewa Susło, którego wsparcie osłodziło nam
(dosłownie i w przenośni) pracę nad redagowaniem listów.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego