Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Noc odkrywców

Aktualności > 2011/2012 > MARZEC

Ciekawość to pierwszy stopień do…

Przeprowadzona w sobotnią noc - 24 marca "Noc Odkrywców" pozwoliła na ukazanie różnorodności i piękna nauk ścisłych oraz dyscyplin pochodnych; zaciekawienie procesami, które wydają się być skomplikowane, a otaczają nas w życiu codziennym. Około godziny 19:00 stawiło się w szkole około 160 uczniów oraz 30 gości ze: Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4, chcąc zaspokoić swoją ciekawość związaną z zagadnieniami z nauk przyrodniczych. Nad nimi wszystkimi zapanowali goście - 63 studentów - wolontariuszy z wrocławskich uczelni wyższych aktywnie działających w programie realizowanym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, w ramach zadania publicznego "Szkoła z pasją II".
Uczniowie ciekawi świata, umiejący zadawać pytania wzięli udział w zajęciach z: teriologii, kryminalistyki, fizyki, biologii. Zainteresowano ich: preparacją dżdżownic, izolacją DNA z pomidora, badaniami ludzkich czaszek, pobieraniem odcisków palców i wykrywaniem minucji w celu zdiagnozowania sprawcy. Wiele emocji wzbudziły zajęcia fotograficzne, podczas których: malowano światłem, wykonywano fotogramy, komponowano obrazy, naświetlano i wywoływano zdjęcia, eksperymentowano z wodą i światłem oraz przeprowadzano eksperymenty polegające na grze światła w wodzie i rozpuszczających się w niej barwnych cieczy. "Wybuchowo" było podczas doświadczeń fizycznych, kiedy dokonywano implozji puszki, prezentowano: nurek Kartezjusza, wahającą się świeczkę. Wielkie zainteresowanie wzbudziła ciecz nieniutonowska, która zmienia swe właściwości i dlatego przez chwilę zachowuje się prawie jak ciało stałe, by nagle spłynąć jak woda. Mroczną salę nr 13 rozświetlało światło noktowizora, niezbędnego do zaprezentowania badań terenowych z użyciem sprzętu do telemetrii, a także do zainicjowania quizu rozpoznawania głosów nietoperzy przy pomocy detektora. Przeprowadzone w Gimnazjum nr 2 zajęcia z pewnością rozbudziły w młodzieży pasję poszukiwań odpowiedzi na pozornie trudne pytania. Najbardziej widowiskowe i niesamowite okazały się zajęcia fotograficzne przeprowadzane przez dwie niezależne grupy wolontariuszy i zajmujące się odmiennymi tajnikami sztuki fotograficzne. Wspaniałe i na pewno niesamowite efekty pracy uczniów i studentów można obejrzeć na poniższych stronach internetowych, na których udostępniono powstałe prace.
https://picasaweb.google.com/113897650077667734133
https://picasaweb.google.com/110118101582910703873/NocOdkrywcow2012ChojnowAGF

NOC ODKRYWCÓW pozwoliła jej uczestnikom na stwierdzenie, że  ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy!
Szkolny koordynator "Nocy Odkrywców" DZIĘKUJE: Burmistrzowi Miasta Chojnowa - p. Janowi Serkiesowi; Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 3 - p. Mariuszowi Szklarzowi; Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 - Paniom: Elżbiecie Borysewicz i Beacie Kornickiej; Radzie Rodziców przy Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika; Kierowniczce Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 - p. Halinie Salastowicz; PANIOM:  Irenie Głód, Urszuli Bisiorek, Elżbiecie Bojdzie; PANOM: Piotrowi Klucznik, Piotrowi Perchaluk; właścicielowi Firmy "Stakom", Tomaszowi Martyniuk,  Michałowi Kamińskiemu; Nauczycielom i Pracownikom szkoły; wszystkim  STUDENTOM  i ich KOORDYNATOROWI - Kazimierzowi Suszniakowi.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego