Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Patron

O szkole

Wybitny astronom, matematyk oraz lekarz. Urodzony 19.02.1473 r(zmarł w 1543 r.). w Toruniu przy ulicy św. Anny(obecnie Kopernika). Swoją edukację rozpoczął w szkole parafialnej przy kościele św. Jana, którą ukończył w 1491 r. Następnie podjął naukę na Akademii Krakowskiej. Zakończył studia w 1495 r. bez uzyskania tytułu magister artium. W tym samym czasie został kanonikiem warmińskim, funkcji tej jednak nie objął, przez opór kapituły warmińskiej.. Jego kolejnym krokiem były studia prawnicze w Bolonii. Został tam uczniem astronoma Dominika Marii Novary, dzięki któremu(a także książce Epitome in Almagestum Ptolomei), rozpoczął badania sprzeczności w teorii ruchu Księżyca, opracowanej przez Klaudiusza Ptolemeusza w teorii geocentrycznej.
W roku 1497 objął kanonię warmińską. Po 3 latach rozpoczął praktykę prawniczą w kancelarii papieskiej w Rzymie. Tam obserwował w nocy z 5 na 6 listopada zaćmienie Księżyca. W Wiecznym Mieście dał serię prywatnych wykładów, podważających współczesne mu założenia matematyczne astronomii. Swoją edukację uwieńczył kończąc studia medyczne w Padwie.
Teoria heliocentryczna którą opracował głosiła, że Słońce znajduje się w centrum i wszystkie planety w naszym układzie obiegają gwiazdę po orbicie kolistej. Jego założenia opublikowano w 1543r w księdze "O obrotach sfer niebieskich". Nie została dobrze przyjęta, a w 1616r została zamieszczona w indeksie ksiąg zakazanych.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego