Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie z Prezydentem L. Wałęsą

Aktualności > 2013/2014 > LISTOPAD

GIMNAZJUM NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W CHOJNOWIE: SPOTKANIE Z PREZYDENTEM LECHEM WAŁĘSĄ


W poniedziałek, 25 listopada 2013 roku na zaproszenie Prezydenta Lecha Wałęsy i Instytutu Lecha Wałęsy w Gdańsku, który reprezentowała Pani Anna Marczak młodzież z klasy I a wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Potaczałą, dyrektorem szkoły Andrzejem Urbanem oraz fotografem Panem Tadeuszem Bijakiem, którego zadaniem była dokumentacja wyjazdu wybrała się do Gdańska na emocjonującą wycieczkę. Cały wyjazd i spotkanie z Prezydentem był nagrodą i w całości opłacony był przez Instytut. W ramach podziękowania za włączenie się do akcji zaprosiliśmy do udziału w wyjeździe delegacje ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej , Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka, Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Pogoda nam co prawda nie sprzyjała ale mieliśmy okazję zwiedzić trochę miasta wraz z przewodnikiem, co pomimo zimna i częstych opadów deszczu dało nam jednak sporo emocjonujących wrażeń.
Spotkanie z Prezydentem miało miejsce na drugi dzień, w  Instytucie Lecha Wałęsy i przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze. Pan Prezydent ma doskonały kontakt z młodzieżą i pierwsze onieśmielenie zostało bardzo szybko przełamane. Pan Prezydent rozpoczął od przybliżenia uczniom dawnych dni, dni walki i powstania Solidarności a następnie przedstawił cele do jakich powinni teraz dążyć  młodzi ludzie, chcąc jak najlepiej przysłużyć się dla wspólnego dobra ponieważ dzisiejsze czasy stawiają całkiem inne wymagania i jak kiedyś dla Polski trzeba było walczyć tak teraz należy się uczyć, bo tylko wykształcenie młodego pokolenia do nowych czasów i wyzwań jakie stawia nam rzeczywistość  wróżyć  może lepszą przyszłość naszego kraju.
Potem był czas na zadawanie pytań, a tych było bardzo dużo. Młodzież interesowała się np. tym jak Pan Prezydent godził sprawy rodzinne i wychowanie wielu dzieci z działalnością związkową. Uczniowie pytali się o to czy chciałby znowu być Prezydentem i co znaczyła dla niego Nagroda Nobla. Na wszystkie pytania Lech Wałęsa odpowiadał bardzo obszernie i z właściwym sobie poczuciem humoru tak, że 40 minut, które spędziliśmy na spotkaniu minęło błyskawicznie i uczniowie nie mogli uwierzyć, że minęła niemal "cała lekcja". Była to dla nich naprawdę bardzo ważna lekcja historii i spotkanie się z człowiekiem legendą na zawsze zostanie już w naszej pamięci. Przekazaliśmy Panu Prezydentowi podarunek od Burmistrza Jana Serkiesa i wszystkich Mieszkańców Chojnowa - obraz  Ireneusza Józefczuka przedstawiający Kościół pw. św. Piotra i Pawła, natomiast od uczniów Gimnazjum pamiątkowe zdjęcie naszej akcji.

Wkrótce pojawi się relacja filmowa ze spotkania. Oczywiście prześlemy link jak tylko video będzie gotowe.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego