Strona Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Tenis stołowy

Aktualności > 2009/2010

TENIS STOŁOWY W NASZEJ SZKOLE


Wszyscy wiemy co to jest “tenis stołowy” i na czym gra ta polega. Współczesny tenis stołowy wymaga od zawodników niezwykle energicznych ruchów i reakcji. Rozgrywka polega przede wszystkim na szybkości i rotacji nadawanej piłce, by sprawić przeciwnikowi jak najwięcej trudności przy jej odbiorze. Dlatego treningi wymagają od zawodników wielkiej koncentracji i ciągłych ćwiczeń.

W naszym gimnazjum gra się w tenisa od 2005 roku. W tym czasie uczniowie spotykali się nieregularnie. W 2007 roku  powstało koło sportowe tenisa stołowego i od tej pory treningi odbywają się raz w tygodniu w auli szkoły. W roku szkolnym 2009/2010 uczniowie spotykają się w następującym składzie: Bartosz Baszczak, Patryk Konopnicki, Bartosz Strama, Tomasz Malinowski, Arkadiusz Dombrowski, Łukasz Szkudlarek, Dawid Romanowicz, Przemysław Błaszczyk, Grzegorz Konieczny, Damian Młyńczak, Wojciech Dąbrowski, Damian Świrski, Paweł Darmoros, Norbert Traczyk, Karol Uchański, Michał Łętowski, Marek Baryluk, Patyk Płachta, Tomasz Dolecki. Ich opiekunem i założycielem koła jest pan Radosław Kupczyński.
Działalność koła to przede wszystkim regularne treningi, organizowane są również wyjazdy na sparingi do innych szkół. W latach 2008-2010 drużyna  naszego gimnzajum miała okazję zmierzyć się z zawodnikami z gimnnazjum nr1 w Chojnowie oraz UKS "Żak" z Gierałtowca. Co roku organizowane są Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym. Wyniki tegoroczne to: I miejsce - Bartosz Strama z kl.IIIe, II miejsce – Patryk Konopnicki z kl.Ib, III miejsce Grzegorz Paliński z kl.IId. Sponsorem nagród w mistrzostwach jest pan Zbigniew Stefański (sklep "u Stefiego").
Nasi Uczniowie z dużym powodzeniem reprezentowali szkołę na różnych szczeblach współzawodnictwa sportowego - gminnego i powiatowego.
Największe sukcesy sportowe w bieżącym roku szkolnym osiągnięte przez nich to:
II miejsce Tomasza Malinowskiego w Gminnych Zawodach w Tenisie Stołowym, które odbyły się 7 marca 2010 roku w Goliszowie,
III miejsce Norberta Traczyka w w/w zawodach,
IV miejsce Damiana  Świrskiego w Mistrzostwach Powiatu Legnickiego w Tenisie Stołowym, które odbyły się 13 marca 2010 roku w Krotoszycach,
V miejsce Tomasza Malinowskiego w w/w zawodach.
VI miejsce Norberta Traczyka w w/w zawodach. Tomek, Damian i Norbert zakwalifikowali się do zawodów strefowych powiatów jaworskiego, złotoryjskiego, legnickiego i średzkiego.

Ciekawostki dotyczące tenisa stołowego:

 • Rotacja piłeczki pingpongowej przy topspinie może osiągnąć 50 obr/s (3000 obr/min).

 • Najdłuższą wymianę na świecie zagrali Polak narodowości żydowskiej Alex Erlich i Rumun Ferenc Paneth. Było to na Mistrzostwach Świata w Pradze w 1936 r. W półfinale turnieju drużynowego grali o jeden punkt 2 godziny i 15 minut, a piłka przeszła przez siatkę ok. 10 tysięcy razy.

 • Szybkość do 170 km/h może osiągnąć silnie uderzona piłeczka pingpongowa.

 • W kontakcie ze stołem pingpongowym piłka podczas zbicia może zostać zdeformowana w 20%, a po odbiciu wraca do poprzednich wymiarów.

 • Przeciętny czas gry zawodników ofensywnych przy stole wynosi ok. 5 minut (czysty czas gry wynosi wtedy tylko 2 minuty).

 • Okładzina do gry w tenisa stołowego (podkład + warstwa wierzchnia) nie może przekraczać 4 mm. Przepis ten wprowadzono w 1959 roku.

 • W roku 1985 nakazano grać okładzinami jedynie w dwóch kolorach: czerwony lub czarny (wyjątkowo zielony).

 • Tenis stołowy powstał w Azji (Chinach) w XVII wieku, natomiast w Europie w ten sport grali już w XVIII wieku angielscy żeglarze.

 • Pierwszy turniej tenisa stołowego rozegrano w Quens Hall w Londynie - 1898 roku.

 • Rekordzistą w zdobyciu złotych medali na mistrzostwach świata jest Victor Barna z Węgier. Ten zawodnik zdobył 21 złotych medali.

 • W 1988 roku wprowadzono tenis stołowy do programu Igrzysk Olimpijskich (Seul).

 • W 1890 roku powstała pierwsza piłeczka pingpongowa z celuloidu.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego